16. Vozila pod pratnjom

⌂ Početna


Vozila pod pratnjom su ona kojima je dodijeljena pratnja policije ili vojne policije, s motornim vozilima opremljenim uređajima za davanje posebnih zvučnih signala i svjetlosnih znakova crvene i plave boje, i to za vrijeme dok se ti znakovi daju.



Vozila pod pratnjom imaju pravo prvenstva prolaza u odnosu na sva druga vozila osim u odnosu na:

  • vozila koja se kreću raskrsnicom na kojoj je saobraćaj regulisan svjetlosnim saobraćajnim znakovima (semaforima) ili
  • raskrsnicama na kojima saobraćaj reguliše policajac.

Pod uslovom da ne ugrožava bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju na vozila pod pratnjom, ne primjenjuju se odredbe o:
  • ograničenju brzine
  • zabrani preticanja i obilaženja kolone vozila,
  • zabrani presijecanja kolone pješaka.

Vozač koji na putu susretne vozilo ili kolonu vozila pod pratnjom dužan je da:
  • ustupi prvenstvo prolaza
  • omogući nesmetan prolaz, a po potrebi zaustavi vozilo
  • umjesto dugih svjetala noću upali kratka svjetla za osvjetljavanje puta
  • se strogo pridržava naredbi koje mu daju lica iz pratnje
  • kretanje nastavi tek kad prođu sva vozila pod pratnjom.
Da bi omogućili nesmetan prolaz vozilima pod pratnjom, pješaci su dužni da se sklone s kolovoza dok ta vozila ne prođu.

Vozila sa pravom prvenstva prolaza
Vozila sa pravom prvenstva prolaza su:
  • vozila službe hitne pomoći
  • vatrogasna vozila
  • vozila policije i sudske policije
  • vojna vozila
  •  vozila Granične policije BiH.



Kad posebnim uređajima daju svjetlosne znakove i zvučne signale, na ova vozila ne primjenjuju se odredbe o ograničenju brzine, o zabrani preticanja i obilaženja kolone vozila i zabrani presijecanja kolone pješaka.

Pod uslovom da ne ugrožavaju bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju ova vozila imaju pravo prvenstva prolaza osim u odnosu na:

  • vozila pod pratnjom
  • vozila koja se kreću raskrsnicom na kojoj je saobraćaj regulisan svjetlosnim saobraćajnim znakovima ili znacima policajca.
Kako bi omogućili prolaz vozilima sa prvenstvom prolaza, pješaci su dužni da se sklone s kolovoza, a ostala vozila da ih propuste i da se, prema potrebi, zaustave dok ta vozila prođu. Za ova vozila u vezi s međusobnim pravom prvenstva prolaza, važe odredbe o prvenstvu prolaza.


Autoputem ne smiju da se kreću motorna vozila koja prema svojim konstrukcionim osobinama ne mogu da se kreću brzinom većom od 40 km/h.

Na autoputu vozač ne smije da zaustavlja motorno vozilo, osim na površinama van kolovoza koje su za to posebno uređene i obilježene.
Na autoputu vozač ne smije da obavlja polukružno okretanje, niti da se kreće vozilom unazad.



Vozač koji se motornim vozilom uključuje u saobraćaj na autoputu dužan je da:

  • koristiti posebnu traku za ubrzavanje kad takva traka postoji u produžetku priključnog puta, i da se u saobraćaj na autoputu uključi dajući odgovarajući znak, na način kojim ne ugrožava saobraćaj vozila koja se kreću autoputem i
  • propusti vozila koja se kreću autoputem, ako na mjestu na kojem se uključuje u saobraćaj na autoputu ne postoji posebna traka za ubrzavanje.

Vozač koji se vozilom isključuje iz saobraćaja na autoputu dužan je da blagovremeno zauzme položaj vozilom na krajnjoj desnoj saobraćajnoj traci i da što prije pređe na posebnu traku za usporavanje (slika 232), ako takva traka postoji na ulazu u priključni put.


koja se kreću po šinama, odnosno da mogu da zaustave vozilo prije nego što stupe na željezničku prugu.


Prelaz puta preko pruge osigurava se:
  • odgovarajućim saobraćajnim znakom
  • branicima ili polubranicima
  • uređajima za davanje znakova kojima se najavljuje približavanje voza.

Svi učesnici u saobraćaju dužni su da se zaustave pred prelazom puta preko željezničke pruge u istom nivou ako se spuštaju ili su spušteni branici ili polubranici.
Takođe, moraju se zaustaviti i ako se daju svjetlosni znakovi ili zvučni signali koji upozoravaju da će se branici ili polubranici počeli spuštati.

Zvučni i svjetlosni znakovi, kao i spuštanje branika i polubranika upozoravaju učesnike u saobraćaju da se prelazu puta preko željezničke pruge približava vozilo koje se kreće po šinama.
Učesnici u saobraćaju du-žni su da se zaustave kad se na svjetlosnom znaku kojim se najavljuje približavanje šinskog vozila pojavi crveno tre-pćuće svjetlo ili crveno neprekidno svjetlo slika 235).


Učesnici u saobraćaju koji prelaze preko željezničke pruge u istom nivou dužni su da to čine s povećanom opreznošću i kad svjetla na prelazu nisu upaljena.
Na prelazu puta preko željezničke pruge u istom nivou na kome nema uređaja za zatvaranje saobraćaja, ni uređaja za davanje znakova kojima se najavljuje približavanje šinskog vozila, učesnici u saobraćaju mogu da pređu preko željezničke pruge tek pošto se prethodno uvjere da prugom ne nailazi voz ili neko drugo vozilo koje se kreće po šinama.



SAOBRAĆAJ U TUNELU

Vozač koji se vozilom kreće kroz tunel ne smije da:
  • zaustavlja niti parkira vozilo
  • polukružno okreće vozilo
  • se kreće unazad

Za vrijeme kretanja kroz tunel vozač mora da drži na vozilu uključena kratka svijetla za osvjetljavanje puta.

PREVOZ DJECE U PUTNIČKOM AUTOMOBILU

Prevoz djece na prednjem sjedištu
U putničkom automobilu na prednjem sjedištu do vozača ne smije se prevoziti dijete mlađe od 12 godina.
U putničkom automobilu vozač može prevoziti dijete mlađe od dvije godine na prednjem sjedištu vozila ako vozilo nema vazdušni jastuk za suvozača ili je vazdušni jastuk isključen, i ako se dijete prevozi u sigurnosnoj sjedalici postavljenoj suprotno smjeru kretanja vozila

Prevoz djece na zadnjem sjedištu
U putničkom automobilu na zadnjem sjedištu vozač smije prevoziti dijete mlađe od 5 godina samo kad j e dijete vezano u sigurnosnij sjedalici. Takođe, vozač smije prevoziti dijete starije od pet a mlađe od 12 godina na zadnjem sjedištu samo kada dijete sjedi na posebnom podmetaču  prilagođen njegovoj visini koji omogućava upotrebu odnosno vezanje sigurnosnog pojasa ili je vezano u sigurnosnoj sjedalici. Sigurnosna sjedalica bilo da se nalazi na prednjem ili zadnjem sjedištu, mora za sjedište biti pričvršćena pomoću sigurnosnog pojasa u tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu
vozilu.


PREVOZ DJECE U VOZILIMA JAVNOG PREVOZA
Javni prevoz putnika u drumskom saobraćaju obavlja se autobusima, trolejbusima i tramvajima. Ako se autobusima prevoze djeca, takvi autobusi imaju prednost u saobraćaju.


Ako se vozilom obavlja organizovan prevoz djece, vozilo mora da bude obilježeno posebnim znakom (slika
Vozač vozila koje se kreće iza autobusa kojim se prevoze djeca, kao i vozač vozila koji tom autobusu dolazi u susret na putu s dvije saobraćajne trake, dužan je da se zaustavi kad je autobus zaustavljen na kolovozu, dok djeca ulaze ili izlaze iz vozila.